درمان و پیشگیری کرونا

انواع ماسک های محافظ ضد کرونا

انواع ماسک های محافظ ضد کرونا

در اوایل اسفند ماه نوعی ویروس در کشور چین به وجود آمد و بعد از آن به سرعت در سراسر جهان پخش شد . نام این ویروس  SARS-CoV-2 نامیده شد که بیماری ناشی از آن کووید ۱۹ نام گذاری شد . همان طور که می دانید این ویروس می تواند انسان ها و حیوانات را آلوده کند و باعث بروز بیماری های تنفسی شود که این بیماری ها ممکن است به اندازه یک سرماخوردگی خفیف یا به اندازه ذات الریه شدید باشند. در موارد بسیار نادری مشاهده است که ویروس های کرونای حیوانی ، انسان ها را نیز آلوده کرده است. شاید ویروس سارس را که بین سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ پدید آمد به خاطر داشته باشید ؛ این ویروس نمونه ای از کرونا ویروس بود که از حیوانات به انسان ها منتقل می شد .

طبق پژوهش های به عمل آمده  ، یکی از مهمترین راه های  انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی یا تماس می باشد. هر فردی که با شخص دارای علایم تنفسی مانند عطسه ، سرفه و یا … در تماس باشد می تواند در معرض خطر مواجهه با ذرات تنفسی عفونی قرار بگیرد ؛ البته در صورتی این اتفاق می افتد که فاصله این دو شخص کمتر از این ۲ متر باشد. با توجه به این که تا کنون انتقال این ویروس از طریق هوای معمولی هنوز به صورت قطعی تایید نشده است لذا افراد سالم و عموم مردم اجباری بر استفاده از ماسک های N95 ندارند و استفاده این ماسک ها برای گروه های حساس شغلی مانند پرستاران ، کارکنان مراقبت های بهداشتی ، دکتر ها اجبار و ضرورت دارد. سازمان بهداشت جهانی و ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا اقداماتی را جهت پیشگیری از مبتلاشدن به این ویروس مانند شستشوی مکرر دست ، مصرف مایعات ، عطسه یا سرفه کردن در قسمت داخلی آرنج ، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک ، استفاده از عینک محافظ توصیه کرده اند .

در ادامه به معرفی انواع ماسک های تنفسی و طرز استفاده صحیح و روش برداشتن آن از صورت می پردازیم تا بتوانید بهترین ماسک را انتخاب و استفاده کنید. پس با ما همراه باشید …

سه نوع عمده ماسک ها

 • ماسک های صورت برای برای پیشگیری از کرونا ویروس سه نوع می باشند :
 • ماسک های صورت پارچه ای خانگی
 • ماسک های جراحی یا ۳ لایه پزشکی
 • ماسک های طبی N95

ماسک های پارچه ای

این نوع از ماسک ها را در محیط های عمومی به ویژه در مناطقی ازدحام جمعیت بالا می باشد مانند فروشگاه ها ، داروخانه ها ، مراکز تجاری استفاده کنید .

ماسک های پارچه ای نباید برای گروه های سنی زیر استفاده شود :

 • کودکان زیر ۲ سال
 • افرادی که دارای مشکل تنفسی دارند
 • افرادی که هوشیاری کامل هستند
 • افرادی که قادر به برداشتن ماسک به تنهایی نیستند

ما در مجموعه نبض مدیکال ماسک کودک رها را برای گروه اول و برای سه گروه بعدی ماسک های ۳ لایه پزشکی را  با کیفیت عالی و قیمت مناسب ارایه می کنیم و می توانید این محصول را از طریق سایت ثبت سفارش کنید و در سریع ترین زمان ممکن به دست شما می رسد.

به هنگام برداشتن این ماسک ها توصیه های ایمنی را رعایت کنید تا از آسیب رساندن به چشم ، بینی و دهان جلوگیری کنید . حتما بلافاصله از بعد از برداشتن ماسک از صورت دست هایتان را بشویید.

ماسک های صورت پارچه ای را می توانید در خانه و از پارچه های معمولی تهیه و استفاده کنید . استفاده کردن از این ماسک ها بهتر از استفاده نکردن از هیچ ماسکی می باشد اما استفاده از این ماسک ها دارای خطراتی نیز می باشند. همان طور که بیان کردیم این ماسک ها تا حدودی نقش محافظت کننده دارند اما محافظت بسیار کمتری نسبت به ماسک های جراحی یا n95 دارند. طبق تحقیقاتی که چند سال پیش و قبل از انتشار این ویروس انجام شده است ماسک های خانگی نصف ماسک های جراحی و ۵۰ برابر کمتر از ماسک های n95  موثر هستند.

ماسک های پارچه ای خانگی باید دارای ویژگی های زیر باشد :

 • بینی و دهان را تا زیر چانه به خوبی بپوشاند و مانع از تنفس فرد نشود.
 • بتوان به راحتی از آن استفاده کرد بدون آنکه سبب آلودگی اجزای صورت شود.
 • چند لایه باشد.
 • قابل شستشو با مواد شوینده باشد یا در ماشین لباسشویی شسته شود و نیاز به ضد عفونی ندارد .
 • از پارچه های با تراکم بالا تهیه شده باشد

ماسک های جراحی یا ۳ لایه پزشکی

ماسک های ۳ لایه عمدتا از ۳ نوع پارچه ی اسپان باند ، ملتبلون و ssmms تولید می شوند . ماسک های استاندارد پزشکی بر ۲ نوع هستند : نوع اول از ۲ لایه اسپان و ۱ لایه ملتبلون هستند نوع دوم حداقل ۲ لایه از ماسک را پارچه ssmms  تشکیل می دهند.

ماسک های جراحی در طرح های مختلف می باشد اما خود ماسک اغلب به صورت صاف و مستطیل شکل است و قسمت بالای آن حاوی یک نوار فلزی می باشد که با بینی شخص شکل و حالت می گیرد.

این ماسک ها از انتشار عفونت بین بیمار و پرسنل بهداشتی و بین افراد عادی پیشگیری می کند.

ماسک های ارایه شده در مجموعه نبض مدیکال از ۳ نوع وارادتی در درجه های کیفی عالی و ماسک های ایرانی می باشد که تمام تست های پزشکی به صورت متداول روی این ماسک ها انجام می شود . در ادامه می توانید عکس ماسک ها را مشاهده کنید .

ماسک های طبی N95

این ماسک ها می بایست به طور کامل روی صورت قرار بگیرد و قبل از هر بار استفاده آزمون نشت بندی انجام شود . این ماسک ها افراد را در برابر گرد و غبار محافظت می کند. ماسک های N95 حداقل ۹۵ درصد ذرات معلق با اندازه ۳/۰ میکرون را حذف می کند . استفاده از این ماسک ها برای بیماران مبتلا به کویید ۱۹ ، افراد مشکوک به این ویروس و همچنین کادر درمان ممنوع است زیرا در هنگام دم هوا از بدنه ماسک فیلتر شده و در هنگام بازدم هوا بدون عبور از بدنه ماسک از دریچه یا سوپاپ خارج می شود .

اگر بخواهیم نتیجه ای از مباحث بیان شده داشته باشیم این است که بهترین نوع ماسک برای استفاده در این شرایط  استفاده از ماسک های ۳ لایه پزشکی  می باشد چرا که ماسک های پارچه ای محافظت خیلی پایین تری  نسبت به ماسک های پزشکی دارند و استفاده از ماسک های n95  هم به گفته ستاد ملی مبارزه با کرونا ممنوع اعلام شده است . مجموعه نبض مدیکال بهترین ماسک های موجود در بازار را با بالاترین کیفیت ها ارایه می کند.