دستگاه تست اکسیژن

شیوه و نحوه صحیح استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر

شیوه استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر سوالی است که این روز ها ذهن بیشتر افراد را به خود مشغول کرده است ؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا مطالب مفیدی را که بتواند باعث آشنایی شما عزیزان با دستگاه اندازه گیری اکسیژن خون یا همان پالس اکسیمتر (Pulse Oximeter) شود تهیه کنیم و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. 

دستگاه پالس اکسیمتر (Pulse Oximeter)

پالس اکسیمتر دستگاهی است که میزان مولکول‌ های هموگلوبینی خون را که با اکسیژن آمیخته شده‌اند اندازه گیری میکند . میزان نرمال اکسیژن خون بین ۹۵ تا ۹۷ درصد است و اگر این میزان در بیماران کمتر از ۹۰% شود حالت عادی نیست و باید حتما به پزشک مراجعه شود زیرا می تواند نشانه نوعی از بیماری باشد . همچنین اکثر دستگاه ‌های پالس اکسیمتر تعداد و شکل ضربان قلب ‎را نمایش می‌دهند.

هایپوکسمی یا کاهش اکسیژن خون زمانی رخ می‌دهد که به بیمار بی حسی موضعی یا آرام‌ بخش تزریق شده باشد یا زمانی که بیمار پس از یک بیهوشی عمومی به هوش می آید. این دستگاه در حال حاضر برای تشخیص هایپوکسمی مورد استفاده قرار میگیرد . همچنین دقت داشته باشید که این وسیله در دوران بیماری کرونا در بیمارستان ها و در مطب های پزشکی ، رستوران ها و … نقش مهمی دارد زیرا یکی از علایم اولیه کرونا کاهش میزان اکسیژن خون است . 

پالس اکسیمتر چگونه کار می کند ؟

پالس اکسیمتر یک پرتو نور مادون قرمز را از یک مویرگ خونی عبور می دهد. نسبت نور قرمز به مادون قرمزِ ارسال شده میزان اشباع اکسیژن خون را نشان خواهد داد .

جهت مشاهده قیمت و خرید پالس اکسیمتر (Pulse Oximeter) کلیک کنید

پالس اکسیمتر بر اساس این اصل کار می کند که خون اکسیژنه، رنگ قرمز روشن تری از خون با اکسیژن کمتر دارد که آبی-بنفش می باشد. اکسیمتر مجموع شدت هر دو رنگ قرمز را اندازه می گیرد  که بیانگر قمست های خون همراه با اکسیژن و بدون آن است.

انواع مختلف دستگاه پالس اکسیمتر

سه نوع دستگاه پالس اکسیمتر وجود دارد که بسته به کاربرد و نیاز بیمار می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. پالس اکسیمتر ، اکسیمتر دستی ، اکسیمتر جنینی . بر اساس شیوه استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر شما میتوانید دسگاه خود را اتخاب کنید .

انواع اکسیمترپالس اکسیمتر :  رایج ترین دستگاهی است که قابل حمل و استفاده در منزل میباشد و دارای گیره سوسماری شکل برای قرار گرفتن بر روی انگشت است. صفحه ی نمایش بر روی خودِ گیره قرار دارد و ضربان قلب و میزان درصد اشباع اکسیژن خون را نشان می دهد.

اکسیمتر دستی : دستگاهی است که موسسات پزشکی و بیمارستان ها از آن استفاده می کنند. این دستگاه ها کمی پیچیده تر از پالس اکسیمتر ها هستند. صفحه نمایش به گیره متصل نیست. در عوض یک کابل جهت اتصال گیره به صفحه وجود دارد. صفحه نمایش این پالس اکسیمتر مواردی بیش از سطح خون اکسیژنه را نمایش می دهد. گیره این دستگاه در موارد اضطراری حتی می تواند به انگشتان پا نیز وصل شود.

پالس اکسیمتر جنینی : برای تشخیص سالم بودن کودک مورد استفاده قرار می گیرد. اکسیمتر معمولی ممکن است برای یک نوزاد متولد شده به سختی قابل استفاده باشد. این دستگاه برای نوزادان دارای یک پروب است که بر روی سر نوزاد قرار می گیرد تا از طریق گذر اشعه های نور از جمجمه، میزان اکسیژن را دریافت کند. این عمل بر روی پای نوزاد نیز قابل انجام است.

[yasr_overall_rating size=”–” postid=”4659″]