درمان و پیشگیری کرونا

تاثیر بخور سرد برای کرونا چیست؟

تاثیر و فواید استفاده از دستگاه بخور سرد در منزل و محیط کار برای کرونا

بخور

دستگاه بخور وسیله ای است که برای افزایش رطوبت محیط مورد استفاده قرار می گیرد . در مکان هایی که آب و هوای خشک دارند یا در فصول سرد که رطوبت هوا کاهش می یابد، خشکی هوا می تواند باعث بروز مشکلات متعددی شود. در فضاهای بسته برای بر طرف کردن خشکی هوا و از بین بردن آلودگی آن استفاده از دستگاه بخور گزینه مناسبی می باشد . به عقیده کارشناسان یکی از گام های موثر  برای ایجاد فضایی شاد و پویا در خانه یا محل کار خرید دستگاه بخور می باشد . دستگاه بخور مزایای زیادی از جمله بهبود در تنفس ، کاهش علائم آسم و بیماری های تنفسی ، کاهش سرماخوردگی ، رفع خشکی چشم و … دارد. امروزه با توجه به افزایش مشکلات محیط زیستی و آلودگی های هوا ، خانواده ها به خصوص آن هایی که دارای نوزاد و یا فرزندان کوچک هستند به دنبال آن هستند تا فضای خانه را به محیطی پاک و شاداب تبدیل کنند که توصیه کارشناسان و متخصصان این زمینه قرار دادن دستگاه بخور در محیط می باشد ضمن این که می توان از دستگاه بخور در محیط کار هم استفاده کرد.

دو نوع دستگاه بخور وجود دارد : دستگاه بخور سرد که بخور آن مرطوب کننده و مناسب فصل های گرم و دستگاه بخور گرم که مناسب برای فصل های سرد است . از انواع دیگر این دستگاه ها می توان به مواردی اشاره کرد که دارای دو بخور سرد و گرم می باشند.  همچنین در برخی دیگر از این دستگاه ها مکانیسم هایی برای تصفیه هوا نیز وجود دارد.

آیا قصد خرید بخور سرد رو داری اینجا میتونی اون رو پیدا کنی ( دستگاه بخور سرد Goal )

بخور سرد

فصول سرد سال همیشه برای بسیاری از افراد با مشکلات تنفسی همراه است . این مشکلات تنفسی به دلیل پدیده وارونگی هوا و سرد شدن هوا و به دنبال آن افزایش آلاینده های موجود در هوا می‌باشد. به دلیل سرد شدن هوا و استفاده از  گرم کننده ‌های محیطی در داخل خانه از قبیل بخاری و شومینه ، هوای داخل منازل با خشکی مواجه می‌شود که این مورد خود عاملی بسیار تاثیر گذار در تشدید عوارض بیماری‌های تنفسی می‌باشد. کارشناسان و دکتر های متخصص برای رفع این مشکل استفاده از دستگاه های بخور سرد را پیشنهاد می کنند.

مزایای استفاده از بخور سرد

 • درمان مشکلات تنفسی در نوزادان
 • موثر در معالجه سر درد ، بی خوابی ، کم خوابی ، آلرژی و کاهش نشانه های آسم
 • افرادی که دارای سینوس‌های خشکی هستند یا با تنفس مسیر های هوایی شان در مقابل انواع آلرژیک‌ها تحریک می‌شوند استفاده از دستگاه بخور گزینه مناسبی می باشد.
 • حفظ رطوبت پوست و مو و جلوگیری از پیر شدن سلول های پوست
 • مناسب برای رفع خشکی پوست و لب ها در فصول سرد
 • مناسب برای رفع خارش ، پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی پوست
 • نگهداری اکسیژن در خون و رفع خستگی های مفرط روز مره
 • تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری ها
 • از بین بردن گرد و غبار و آلودگی هوا
 • افزایش میزان هوشیاری و احساس طروات و شادابی
 • بهبود عملکرد سوخت و ساز بدن
 • قابل استفاده در تمام فصول سال بر خلاف دستگاه های بخور گرم
 • کاهش خطر ابتلا به سوختگی بخصوص در کودکان
 • کاهش خروپف :  افزایش رطوبت در هوا می‌تواند بر روی خروپف افراد تاثیر بگذارد و آن را کاهش دهد. زمانی که هوا خشک است ، مسیرهای هوایی افراد به مشکل برمی‌خورد و همین امر باعث خروپف در افراد می شود . دستگاه بخور سرد رطوبت را افزایش می دهد و می تواند خروپف را در افراد تا میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهد .
 • کاهش سرفه
 • مصرف انرژی پائین
 • عدم گرم کردن دمای محیط
 • امکان افزودن مواد ضدعفونی کننده گیاهی و خوشبوکننده به دستگاه

مدت زمان استفاده از بخور سرد

مدت زمان آن میتواند به شما بستگی داشته باشد :

 • پوست معمولی : مدت زمان پیشنهادی بخور برای پوستهای معمولی ۱۵ دقیقه میباشد
 • پوست چرب : مدت زمان پیشنهادی بخور برای پوستهای چرب ۱۰ دقیقه میباشد .
 • پوست خشک : مدت زمان پیشنهادی بخور برای پوستهای خشک ۲۰ دقیقه است.

آیا به دنبال یک ماسک مناسب برای خود هستین به انواع ماسک های محافظ ضد کرونا مراجعه کنید .

فواید بخور سرد در مقایسه با بخور گرم

دستگاه بخور سرد ایمنی بیشتری در مقایسه با دستگاه بخور گرم دارد . مخزن بخور گرم دارای آب داغ است و بهتر است که از دسترس کودکان خارج باشد . همچنین دستگاه بخور گرم برق بیشتری مصرف می کند. پوشش دهی دستگاه بخور سرد بیشتر از دستگاه بخور گرم است . مخزن بخورهای سرد باید هر روز با آب و صابون شسته شوند و بهتر است برای پر کردن مخزن آنها از آب جوشیده سرد شده استفاده شود . بهبود سرماخوردگی ، ایجاد رطوبت کافی در هوا ، درمان خشکی سینوسها تنها چند مورد از هزاران فواید دستگاه بخور سرد میباشد. با شروع فصل پاییز و سردتر شدن هوا و  خشکی آن بیماری های زیادی از جمله سرماخوردگی بسیار شیوع پیدا می کند و یکی از راه های پیشگیری و درمان این بیماری استفاده از دستگاه بخور سرد می باشد که باعث جلوگیری از خشکی مجاری تنفسی و تسریع در بهبودی آن می باشد. تحقیقات نشان داده که افزایش رطوبت در هوا تا بیش از چهل درصد احتمال سرایت به بیماریهای آنفولانزا و سرماخوردگی را کاهش میدهد. بخور سرد باعث کاهش سرفه نیز می شود . در فصول سرد اگر تنها برای بالا بردن رطوبت محیط به دستگاه بخور نیاز دارید ، از بخور گرم استفاده کنید . بخور گرم در اختلالات ریوی بهتر از بخور سرد است و بیشتر برای کسانی استفاده میشود که دچار التهاب راه تنفسی بالایی نیستند . امکان اضافه کردن ضدعفونی کننده های گیاهی و خوشبو کننده ها به بخورهای گرم نیز وجود دارد.

بخور سرد و تاثیر آن برای ویروس کرونا

تحقیقات نشان داده اند که بخور کردن و بخور گرفتن برای خانه و محل کار به صورت مستقیم قابلیت درمان کرونا را ندارد اما بخور به شما کمک میکند تا مجرای تنفسی خود را مرطوب نگاه دارید و همین عامل باعث کاهش میزان انتقال ویروس های معلق در هوا میشود . طبق آخرین تحقیقات انجام شده ویروس کرونا در آب و هوای خشک می تواند تا  مدت زیادی در هوا معلق بماند ؛ با گرفتن بخور سرد و مرطوب کردن هوای محیط زمان معلق ماندن ویروس کرونا در هوا کاهش می یابد  و این موضوع تاثیر زیادی در انتشار ویروس کرونا دارد .

بسیاری از پزشکان کشور چین برای افرادی که مبتلا به ویروس کرونا شده بودند بخور سرد را توصیه کرده اند تا اثر ویروس در فضای خانه از بین برود تا دیگر افراد به این ویروس مبتلا نشوند.

بخور سرد به دلیل خنک بودن و ساختار تشکیل دهنده ی آن برای از بین بردن ویروس کرونا مناسب می باشد زیرا هم التهاب مجاری تنفسی را تسکین میدهد و هم رطوبت آن باعث از بین بردن این ویروس در محیط می شود .