سلامت بدن

ویتامین E و تاثیر آن بر فشار خون چیست ؟

ویتامین E و تاثیر آن بر فشار خون

چرا ویتامین E مصرف کنیم و نقش آن چیست؟

ویتامین E یکی از ویتامینهای محلول در چربی می باشد که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و از بافت‌های بدن در مقابل اثرات مخرب رادیکال آزاد برخی از ترکیب‌های شیمیایی محافظت می‌کند. این ویتامین نخستین بار در سال ۱۹۲۰ کشف شد وبیشتر در گیاهان ، دانه‌ها و مغزهای روغنی یافت می‌شود و از تخریب دیواره سلول جلوگیری می‌کند. ویتامین E یک نام برای گروهی از مولکول ها نیز می باشد . محققان و دانشمندان طی تحقیقات و پروهش هایی که در رابطه با این ویتامین انجام دادند به این نتیجه رسیدند که ویتامین E مهم‌ترین عامل برای داشتن سیستم ایمنی قوی ، پوست سالم و چشم‌های سالم است . نکته قابل توجه این است که تا کنون همه فواید و خطرات ویتامین E مشخص نشده است و تحقیق ها در این رابطه هنوز ادامه دارد .

تاثیر و خواص ویتامین E در بدن انسان چه میباشد ؟

  • پوست خشک شده را مرطوب می کند
  • پیری زودرس پوست را تغییر می دهد
  • درمان آفتاب سوختگی
  • خواص روشن کنندگی لکه های تیره
  • به عنوان یک عامل پاک کننده عمل می کند
  • بهبود دهنده ناخن های خشک
  •  درمان علایم کششی و چروک
  • بهبود تاول تبخالی
  • رشد مو
  • مانع سفید شدن زودرس مو
  • درخشان کننده موها
  • کاهش اثرات کلسترول بد

ویتامین E

دیابت چه نوع بیماری میباشد ؟

زمانی که فرد غذایی را می خورد این غذا وارد دستگاه گوارش انسان می شود و پس از تجزیه به قسمت های مختلف گلوکز وارد جریان خون فرد می شود. انسولین ، گلوکز را از جریان خون گرفته و آن را وارد سلول هایی می کند که در آنجا تعبیه شده است تا به سوخت تبدیل شوند. طبق تحقیقات و پژوهش های صورت گرفته معمولا ۲ دلیل برای افرادی که دچار بیماری دیابت هستند بیان می شود نخستین دلیل نداشتن انسولین کافی و دلیل دوم آن است که انسولین برای دریافت گلوکز از خون و ورود به سلولهای شما عملکرد صحیح و مناسبی ندارد.

انواع دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱ نوعی بیماری خود ایمنی است که در طول آن به پانکراس حمله شده و منجر به کمبود انسولین می شود. دیابت نوع ۱ معمولا در کودکی یا نوجوانی بروز می کند، اما افراد در هر سنی می توانند به آن مبتلا شوند.

دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ رایج ترین نوع دیابت است ، طوری که حدود ۹۰٪ افراد دیابتی به این نوع مبتلا می شوند. دیابت نوع ۲ معمولا در افراد بالای ۴۵ سال ظاهر می شود. اما با این حال ، کودکان ، نوجوانان و جوانان هم به دلیل نوع سبک زندگی مانند رژیم های غذایی نادرست و کمبود فعالیت های بدنی، ممکن است به دیابت نوع ۲ مبتلا شوند.

دیابت بارداری

برخی از زنان باردار که قبل از بارداری  مبتلا به دیابت نبوده اند، ممکن است در دوران بارداری به آن مبتلا شوند.

دلایل اصلی ابتلا به دیابت را بشناسید

 1. در دیابت نوع ۱ ، پانکراس بدن فرد انسولینی تولید نمی کند.
 2. در دیابت نوع ۲ ، پانکراس انسولین کافی تولید نمی کند و یا انسولین عملکرد مناسب ندارد.
 3. دیابت بارداری شرایطی است موقتی که طی آن انسولین در دوران بارداری تاثیر کمتری دارد.

ابتلا به دیابت از جلوگیری تا درمان

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دچار اختلالاتی در رابطه با هورمون انسولین می شوند. این هورمون توسط سلولهای بتای پانکراس ترشح می شود. انسولینی که در بدن هر فرد وجود دارد در ذخیره و استفاده از قند موجود در غذاها کمک می کند. اما در دیابت نوع ۲ بدن نسبت به انسولین مقاوم می شود ؛ در واقع به هورمون پاسخ ضعیفی می دهد. زمانی که سلولهای بتای افراد دیابتی بتدریج تخریب می شوند، انسولین  بسیار کمتر از آنچه بدن به آن نیاز دارد تولید می شود. مقدار هورمون مرتباً کاهش می یابد و قند خون افزایش می یابد، اما همچنان سلولها قادر به استفاده از قند موجود در خون نیستند. افزایش قند در خون سبب تخریب رگهای خونی و ارگانهای بدن می شود.

دکتر دفرونزو می گوید: پیوگلیتازون سبب افزایش اشتها می شود اما در عین حال محل تجمع چربی ها را در بدن تغییر می دهد بدین صورت که آن ها را از ماهیچه ، کبد و سلولهای بتا به چربیهای زیر پوستی که برای بدن بی خطر هستند منتقل می کند. وی در ادامه می گوید: اگر چه مصرف هیچ دارویی عاری از خطر نیست اما در این مورد ۲ تأثیر شگرف مشاهده می شود:

 • اول: کاهش مقاومت به انسولین
 • دوم: بهبود عملکرد سلولهای بتا

که این ۲ موضوع هسته های اصلی ابتلا به دیابت در افراد مختلف می باشد

افزایش احتمال ابتلا به دیابت

خوردن غذاهای پر شکر ، کربوهیدرات های تصفیه شده و قند می توانند ریسک و خطر ابتلا به دیابت را در افراد بیشتر کنند زیرا بدن به سرعت این غذاها را به مولکول های کوچک شکر تبدیل می کند سپس جذب جریان خون فرد می شود و در نهایت افزایش قند خون ، پانکراس را تحریک می کند تا انسولین تولید کند. اجتناب از این غذاها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند.

جلوگیری و کاهش احتمال ابتلا به کرونا

انجام فعالیت های بدنی منظم می تواند به جلوگیری از دیابت کمک کند.ورزش و فعالیت، حساسیت سلول های شما را نسبت به انسولین افزایش می دهد.بنابراین زمانی که ورزش می کنید، انسولین کمتری برای کنترل قند خونتان مصرف می شود.

آب ، طبیعی ترین و بهترین نوشیدنی است که شما می توانید مصرف کنید.نوشیدن زیاد آب باعث می شود که شما از نوشیدنی هایی که حاوی قند بالا ، مواد نگهدارنده و سایر مواد مضر هستند ، اجتناب کنید.

آب آشامیدنی را جایگزین سایر نوشیدنی های دیگر کنید ؛ چرا که به کنترل قند خون و انسولین کمک می کند.

ویتامین E و تاثیر آن بر فشار خون چیست ؟

مولکولهای DNA مسئول سلامت افراد هستند . این مولکولها حتی بروی عوارضی که افراد دیابتی به آن مبتلا می شوند نیز تأثیر می گذارند. برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دارای ژنی به نام Hp 2-2 هستند که با بیماریهای قلبی و کلیوی مرتبط است. براساس مروری که بر مقالات موجود انجام گردید و در مقاله ای که در مارس ۲۰۱۳ در مجله ی Expert Reviews of Cardiovascular Therapy منتشر گردید، ویتامین E به بیماران دیابتی نوع ۲ که دارای ژن Hp 2-2 هستند در جلوگیری از ابتلا به بیماری قلبی کمک می کند.