سلامت بدن

راهنمای تجهیزات دیابت و تست قند خون

دیابت و دستگاه تست قند خون

در این مقاله سعی داریم تا شما عزیزان را با تجهیزات دیابت و تست قند خون آشنا کنیم . در صورتی که به دیابت مبتلا هستید نظارت بر میزان قند خون می تواند به شما در حفظ سطح گلوکوز از طریق رعایت رژیم غذایی مناسب ، ورزش و انسولین کمک کند و بدین ترتیب احتمال بروز عوارض دیابت در شما کاهش یابد . در حال حاضر طیف وسیعی از تجهیزات آزمایشگاهی برای کمک به افراد برای کنترل دیابت در دسترس هستند و پزشک شما می تواند در مورد مناسب ترین ابزار به شما مشاوره دهد.

پزشکان توصیه می کنند اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید و فقط داروهای خوراکی مصرف می کنید با پزشک یا متخصص خود در مورد لزوم تست سطح قند خون خود در خانه صحبت کنید زیرا اکثر افراد در این شرایط نیازی به انجام این کار ندارند.

 

راهنمای تجهیزات دیابت و تست قند خون

دستگاه های تست قند خون

آزمایش سطح گلوکز (قند خون) شما تنها راه دقیق برای بررسی بالا یا پایین بودن آن است و تنها با در نظر گرفتن علائم و وضعیت جسمانی خود به طور دقیق نمی توانید در مورد میزان قند خون خود اطمینان حاصل کنید.

با استفاده از تجهیزات زیر می توانید سطح قند خون خود را بررسی کنید:

دستگاه سنجش قند خون (Blood glucose meter) : این دستگاه از سوزن مخصوصی برای بیرون کشیدن قطره خون از انگشت دست شما استفاده می کند . سپس قطره خون بر روی یک میله مخصوص قرار داده می شود و در نهایت میزان قند خون شما نمایش داده می شود.

دستگاه سنسور تست قند خون (Flash glucose monitoring) : این دستگاه از فناوری حسگر (سنسور) برای آزمایش سطح گلوکز بدون نیاز به خراش دادن انگشت استفاده می کند. در این روش حسگری که پشت بازو متصل می شود . به تلفن همراه متصل شده، سپس می تواند میزان سطح گلوکز خون شما را در شبانه روز ذخیره کند.

دستگاه مانیتورینگ مستمر گلوکز (CGM) : یک سنسور در قسمت زیرین پوست قرار داده می شود . و سطح گلوکز شما را در ۲۴ ساعت شبانه روز اندازه گیری می کند. دستگاه CGM برای افرادی مفید است که در کنترل سطح قند خون خود با مشکلات مداومی روبرو هستند. هزینه این دستگاه، با احتساب مواد مصرفی (سنسورها)، حدود ۵۰۰۰ دلار در سال است.

 

دستگاه CGM

ابزار تست کتون

کتون در ادرار از طریق نوارهای مخصوصی در آزمایشگاه اندازه گیری می شود. بالا بودن کتون در ادرار می تواند نشانه کتواسدوز دیابتی و شرایط اورژانسی باشد.

همه افراد دیابتی نیازی به آزمایش کتون ندارند و این آزمایش عمدتا برای بیمارانی است که از انسولین استفاده می کنند. در این رابطه پزشک متخصص به شما مشاوره خواهد داد.

اما در صورتی که نیاز به آزمایش کتون دارید، می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

آزمایش با استفاده از نوار های باریک : این نوارها  درون ادرار فرو رفته و تغییر رنگ می دهند تا میزان کتون در بدن نشان داده شود.

دستگاه های سنجش خون : این آزمایش برای بررسی میزان کتون در خون شما انجام می شود و به روشی مشابه آزمایش قند خون قابل انجام است.

مشکلات مربوط به آزمایش و استفاده از تجهیزات

اگر در استفاده از دستگاه های دیابت مشکل دارید یا خراب هستند ، به دفترچه راهنمای شرکت سازنده آن مراجعه کنید و یا با پزشک خود تماس بگیرید ؛ پزشک شما می تواند در این رابطه به شما مشاوره دهد.

 

دستگاه تست قند خون

دستگاه های تست قند خون اگر دچار مشکلات زیر باشند معمولا به درستی کار نمی کنند:

 • دستگاه قدیمی ، خیلی گرم ، مرطوب یا کثیف باشد.
 • باتری ها نیاز به تعویض یا شارژ مجدد داشته باشند.
 • نوارهای تست قدیمی شده باشند.
 • کد کالیبراسیون نادرست باشد.
 • از یک نوار اشتباهی استفاده کرده باشید.
 • خون به میزان کافی کافی روی نوار وجود نداشته باشد یا نوار به طور ناصحیح درون دستگاه قرار گرفته باشد.
 • قبل از انجام آزمایش ماده شیرینی روی شما بوده باشد.

برای جلوگیری از بروز مشکل در تست قند خون چه باید کرد؟ 

 • دستورالعمل های شرکت سازنده در مورد مراقبت و استفاده صحیح از دستگاه را بخوانید.
 • قبل از آزمایش، دستان خود را با صابون بشویید و خشک کنید ، زیرا کثیف بودن دست ها می تواند نتیجه ای نادرست را به شما نشان دهد.
 • از دستمال مرطوب برای تمیز کردن دست خود استفاده نکنید زیرا ممکن است حاوی مواد شیمیایی مانند گلیسیرین باشد که سبب بروز اشکال در تست قند خون شما خواهد شد.
 • از نوار مناسبی برای تست قند خون خود استفاده کنید و آن را به طور صحیح درون دستگاه قرار دهید.
 • در حضور پزشکتان از دستگاه تست قند خون خود استفاده کنید تا در صورت اشتباه بودن ، شما را راهنمایی کنند.

بررسی دستگاه CGM

هنگامی که از CGM برای بررسی قند خون استفاده می کنید، به طور هفتگی باید حسگر (سنسور) تعویض شود و در نقاط مختلف بدن گذاشته شود.

همجنین به طور منظم سطح قند خون خود را با استفاده از دستگاه تست قند خون ( از طریق خراش دادن انگشت ) بررسی کنید تا مطمئن شوید دستگاه CGM شما به درستی کار می کند. ( یعنی اطمینان حاصل کنید که نتایج در هر دو حالت مطابقت دارند. )

 

بررسی دستگاه سنسور  (Flash glucose monitoring)

اطمینان از تمیز و خشک بودن پوست قبل از استفاده از این دستگاه به منظور اندازه گیری قند خون مهم است در غیر این صورت ممکن است به درستی کار نکند.

سایر مشکلات مربوط به دستگاه های تست قند خون

 • خرابی باتری : باتری دستگاه های مختص دیابت را می توان از فروشگاه هایی که طیف وسیعی از باتری ها را می فروشند خریداری کرد. توصیه می کنیم دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه کنید تا با نوع باتری مورد نیاز و نحوه تعویض آن آشنا شوید.
 • نوارهای قند خون یا ادرار در حال اتمام است : شما به راحتی می توانید این نوارها را از داروخانه ها خریداری کنید.
 • نتایج اشتباه : اگر نگران این موضوع هستید که دستگاه تست قند خون شما نتایج را به درستی نشان نمی دهد با به کار بردن دستورالعمل های دفترچه راهنمای کاربر ، آن را تنظیم کنید. همچنین در این رابطه می توانید برای  راهنمای تجهیزات دیابت و تست قند خون با شرکت سازنده تماس بگیرید.

انواع دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱ نوعی بیماری خود ایمنی است که در طول آن به پانکراس حمله شده و منجر به کمبود انسولین می شود. دیابت نوع ۱ معمولا در کودکی یا نوجوانی بروز می کند، اما افراد در هر سنی می توانند به آن مبتلا شوند.

 

دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ رایج ترین نوع دیابت است ، طوری که حدود ۹۰٪ افراد دیابتی به این نوع مبتلا می شوند. دیابت نوع ۲ معمولا در افراد بالای ۴۵ سال ظاهر می شود. اما با این حال ، کودکان ، نوجوانان و جوانان هم به دلیل نوع سبک زندگی مانند رژیم های غذایی نادرست و کمبود فعالیت های بدنی، ممکن است به دیابت نوع ۲ مبتلا شوند.

 

دیابت بارداری

برخی از زنان باردار که قبل از بارداری  مبتلا به دیابت نبوده اند، ممکن است در دوران بارداری به آن مبتلا شوند.