دستگاه های سنجش سلامت

با پالس اکسیمتر بیشتر آشنا شوید!

پالس اکسیمتر چیست؟

پالس اکسی متر دستگاه کوچکی است که از نظر ظاهری مانند نوعی گیره یا سنجاق بزرگ لباس به نظر می رسد . برای استفاده از آن کافی است انگشت خود را محکم درون آن قرار دهید (بیشتر آنها از سمت ناخن به طرف بالا وصل می شوند)، و در عرض چند ثانیه اعدادی که میزان اکسیژن خون و ضربان قلب شماست را نشان می دهند. در اکثر افراد سالم میزان اکسیژن حدود ۹۵ تا ۹۸ درصد اکسیژن نمایش داده می شود در حالی که در برخی از افراد بیمار ممکن است این عدد کمتر باشد اما لازم است بدانید اگر این عدد به ۹۲ یا کمتر رسید باید با پزشک خود مشورت کنید.

این دستگاه همچنین ضربان قلب شما را نشان می دهد. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای بزرگسالان در حدود ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه است اگرچه ورزشکاران با آمادگی قلبی عروقی بالاتر ، تعداد نبض کمتری دارند.

پالس اکسیمتر چگونه کار می کند؟

وقتی انگشت خود را وارد یک پالس اکسیمتر می کنید، طول موج های مختلف نور از انگشت شما عبور می کند. (اما شما آن را احساس نخواهید کرد). این ماده هموگلوبین، یک مولکول پروتئین موجود در خون شما را که دارای اکسیژن است با خود حمل می کند. هموگلوبین بسته به میزان اکسیژن موجود در آن، مقادیر مختلف و طول موج های نور را جذب می کند. سپس پالس اکسیمتر یک عدد را نشان می دهد که آن درصدی می باشد که میزان اکسیژن اشباع شده در خون را نشان می دهد. چنانچه در ۲۰ سال اخیر به پزشک مراجعه کرده باشید، حتما استفاده از این دستگاه را تجربه کردید.

طبق تحقیقات مشخص شده است اگر دستتان گرم باشد این دستگاه عدد صحیح تری را نشان می دهد. و از آنجا که سطح اکسیژن می تواند دچار نوسان شود اندازه گیری را چندین بار در طول روز انجام دهید. همچنین آن را در موقعیت های مختلف مانند زمان دراز کشیدن به پشت یا هنگام راه رفتن امتحان کنید. در صورت لزوم می توانید اعداد را یادداشت کنید و درباره آنها با پزشکتان مشورت کنید.

آیا هنگام استفاده از پالس اکسیمتر از انگشت خاصی باید استفاده کنیم؟

اکثر تکنسین های بهداشتی این دستگاه را روی انگشتان اشاره قرار می دهند، اما مطالعه روی ۳۷ داوطلب نشان داده که دقیق ترین میزان خوانش از انگشت سوم روی دست نشان داده می شود. بنابراین اگر راست دست هستید از انگشت وسط دست راست خود استفاده کنید. و اگر هم چپ دست هستید، از انگشت وسط دست چپ خود استفاده کنید. اما در حالت کلی میزان تفاوت بین انگشتان بسیار اندک است، بنابراین اگر انگشت اشاره را ترجیح می دهید، مشکلی ندارد.

آیا بلند بودن ناخن یا لاک در نتیجه تفاوتی ایجاد می کند؟

بله. لاک ناخن تیره رنگ می تواند بر دقت خوانش دستگاه تأثیر بگذارد. همچنین بلند بودن ناخن ها می تواند موجب شود انگشت به درستی در دستگاه قرار نگیرد.

اگر سطح اکسیژن من کاهش یابد چه اتفاقی می افتد؟ درمان چیست؟

اگر میزان اکسیژن شما به عدد ۹۲ یا کمتر برسد ، باید با پزشک خود مشورت کنید تا توصیه های لازم را به شما بدهد .

چرا این دستگاه ها ناگهان تا این حد مورد توجه قرار گرفتند؟

COVID-19 می تواند آنچه را که ذات الریه COVID نامیده می شود  ایجاد کند ؛ عفونتی که در نتیجه آن کیسه های هوای ریه از مایع یا چرک پر می شود و این احتمال وجود دارد که فردی که به ویروس کرونا ویروس جدید مبتلا شده است ، در مراحل اولیه ذات الریه کووید دچار مشکلاتی از جمله افت سطح اکسیژن خون باشد بدون اینکه در تنفس دچار مشکل شود.

در چنین مواردی، ممکن است یک پالس اکسیمتر مفید باشد قبل از اینکه متوجه شوید با مشکلی روبرو هستید.

اهداف و کاربردها

همانطور که گفته شد هدف از پالس اکسیمتر بررسی این است که قلب شما چگونه اکسیژن را از بدن شما پمپاژ می کند.

استفاده از این دستگاه در شرایط خاص ضروری است. این شرایط عبارتند از:

 • بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)
 • آسم
 • ذات الریه
 • سرطان ریه
 • کم خونی
 • حمله قلبی یا نارسایی قلبی
 • نقص مادرزادی قلب

موارد استفاده متداول از پالس اکسیمتر عبارتند از:

 • برای ارزیابی میزان عملکرد یک داروی جدید ریه
 • ارزیابی اینکه آیا کسی به تنفس مصنوعی نیاز دارد
 • برای ارزیابی میزان مفید بودن دستگاه تنفسی
 • برای نظارت بر سطح میزان اکسیژن در طی جراحی یا پس از آن که شخص به آرام بخش نیاز دارد
 • برای تعیین میزان موثر بودن اکسیژن درمانی مکمل، به ویژه هنگامی که درمان جدیدی انجام شده است
 • برای ارزیابی توانایی افراد در میزان تحمل افزایش فعالیت بدنی

یک پالس اکسیمتر را از کجا می توانم خریداری کنم؟

اگر فکر می کنید داشتن یک پالس اکسیمتر برایتان مفید است، پیشنهاد می کنیم آن را از منابع پزشکی مانند داروخانه یا سایت های تجهیزات پزشکی که نماد اطمینان داشته باشند خریداری کنید – و بهتر است در صورت امکان به دنبال یکی از موارد تایید شده FDA باشید.

خرید دستگاه های پزشکی که مورد تأیید نیستند ممکن است از دقت کمتری برخوردار باشد. بنابراین این نکته را حتما مورد توجه قرار دهید.

کلام آخر

پالس اکسیمتر یک تست غیرتهاجمی و بدون درد است که میزان اشباع اکسیژن یا میزان اکسیژن خون را اندازه گیری می کند.