سرطان و درمان آن

سرطان ریه در مقابل ویروس کرونا

سرطان را جدی بگیریم

روند رو به رشد سرطان در کشورمان، واقعیت تلخی میباشد. که وزیر بهداشت نیز به آن اذعان داشته و گفته اند باید تدابیری اتخاذ کرد . که سرعت رشد آن را کنترل کنیم.

این در حالی است که برخی متخصصان سرطان و دست‌اندرکاران حوزه سلامت، بر این عقیده‌اند که کشور دچار «سونامی سرطان» شده است .

اما مسئولان ارشد وزارت بهداشت معتقدند که چنین اتفاقی رخ نداده و آنچه از وضعیت بیماری‌های سرطانی در کشور مشاهده می‌شود. تنها یک روند رو به افزایش است. اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد، این است که سن ابتلا به سرطان در کشورمان پایین آمده و مرگ‌های سرطانی نیز رو به افزایش است.

بطوریکه سالانه بیش از ۹۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان در کشور شناسایی می‌شود و ۳۰ هزار مبتلا به سرطان نیز فوت می‌کنند. شناسایی بیماران مبتلا به سرطان در کشورمان، یکی از دغدغه‌های اصلی وزارت بهداشت برای ثبت بیماران سرطانی است.

زیرا، به گفته‌ی دکتر «ایرج خسرونیا» رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، بیماران مبتلا به سرطان، زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که بیماری مزمن شده و روند درمان با مشکل مواجه می‌شود. در همین حال، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معتقد است که انجام چکاپ سالیانه می‌تواند تضمینی برای تشخیص به موقع و کنترل این بیماری کشنده باشد. به ‌گفته‌ی هاشمی، هم‌اکنون سرطان معده کشنده‌ترین سرطان در ایران و مردان است.

 

سرطان پس از کرونا

تحقیقات انجام شده در دانشگاه های اروپا نشان داد است که در سال های آینده به دلیل انزوای پزشکی به وجود آمده . در اثر شایع شدن بیماری کرونا در سطح جهان و همچنین توجه کمتر افراد به این موضوع که شاید من هم به سرطان مبتلا شوم . امکان بروز این بیماری در سال های آینده بسیار افزایش پیدا میکند .

به طوری که میگویند بعد از از بین رفتن کرونا این سرطان است که شروع به گرفتن جان افراد میکند .

سرطان چیست ؟

سرطان یک واژهٔ گسترده است که برای توصیف گروهی از بیماری‌ها به کار می‌رود که بیش از ۲۷۰ نوع دارد و روی ارگان‌ها یا بافت‌های به خصوصی از بدن تأثیر می‌گذارد. به عبارت دیگر، سرطان بیماری سلول‌هاست و انواع آن با یک مشکل شروع می‌شود.

آسان‌ترین تعریف برای سرطان، انحراف رشد و تکثیر سلول‌های بدن از مسیر طبیعی خود است. در حالت عادی سلول‌های بدن ما عمر محدودی دارند و وقتی وظیفهٔ خود را در قبال عضو مربوطه در بدن انجام دهند از بین می‌روند.

این مرگ سلولی معمولاً بر موازین علمی استوار است و فرمان مرگ برنامه‌ریزی‌شدهٔ سلولی توسط هستهٔ سلول صادر می‌شود و همین مرگ برنامه‌ریزی‌شدهٔ سلولی یا Apoptosis در حقیقت منشأ اصلی حیات است.

اما گاهی ژن‌های موجود در هستهٔ سلول دچار عارضه می‌شوند و در نتیجه دستور مرگ برنامه‌ریزی‌شده برای خودکشی سلولی را به‌موقع صادر نمی‌کنند و در نتیجه سلول تکثیر می‌یابد.

افزایش تعداد بی‌رویهٔ سلول‌ها که با بر هم خوردن متابولیسم عضو همراه است سرطان نامیده میشود.

علائم سرطان

علائم موضعی ممکن است به سبب توده توموری یا جراحتی که به علت وجود تومور ایجاد شده است، ظاهر شوند.

به عنوان مثال، توده‌ای که طی سرطان ریه در ریه‌ها ایجاد می‌شود می‌تواند منجر به انسداد برونش‌ها شده و به ایجاد سرفه یا ذات الریه منجر شود. سرطان مری ممکن است سبب باریک شدن مجرای مری شود که عمل بلع را سخت و دردناک خواهد کرد.

سرطان کولورکتال سبب می‌شود مجرای دفع باریک و یا مسدود شود؛ توده‌های موجود در سینه یا بیضه می‌توانند برآمدگی‌های قابل رؤیتی ایجاد کنند. زخم‌های ایجاد شده می‌توانند سبب خون‌ریزی شوند که اگر این خون‌ریزی در ریه‌ها صورت گیرد ممکن است سرفه‌های خونی به دنبال داشته باشد.

اگر در روده ایجاد شود مدفوع خونی ایجاد می‌کند، اگر در مثانه ایجاد شود ادرار خونی را سبب خواهدشد و اگر در رحم ایجاد شود به خون‌ریزی در ناحیه واژینال منجر خواهدشد .

سرطان در مراحل ابتدایی بدون درد است اما بیماران در مراحل پیش‌رفته ممکن است حس درد را نیز تجربه کنند. برخی سرطان‌ها می‌توانند سبب تشکیل مایع در ناحیه سینه و شکم شوند.

کرونا و سرطان ریه

سرطان ریه شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان و زنان می باشد.

علائم و نشانه های سرطان ریه اغلب در مراحل پیشرفته سرطان ظاهر می شود. سرفه هایی که به تازگی ایجاد شده و برطرف نمی شوند،

تغییر در سرفه مزمن یا سرفه افراد سیگاری، سرفه خونی حتی به مقدار کم، تنگی نفس، درد قفسه سینه، خس خس سینه، خشونت صدا، کاهش وزن بدون علت، درد استخوانی و سردرد از علائم ابتلا به سرطان ریه می باشد.

ویروس کرونا به دلیل آسیب جدی که به بافت ریه وارد میکند ، باعث افزایش آسیب پذیری ریه در برابر سایر بیماری ها می شود . یکی از این بیماری ها سرطان میباشد . به طور جدی توصیه میشود در دوران کرونا مصرف دخانیات و سیگار را کنار بگذارید .